Ako vzniká produktová fotografia – 1. časť, úvod

Niekedy sa môže zdať, že prácou fotografa je vlastne len stláčenie spúšte. Ak by to bolo naozaj tak, bola by to asi tá najjednoduchšia práca na svete. Avšak realita je iná. 

V tomto článku si ukážeme, ako vyzerá a čo všetko obnáša práca profesionálneho fotografa na konkrétnom príklade – hodinkách. Neskôr, v ďalších článkoch si postupne ukážeme čo všetko budeme na fotenie potrebovať, ako pripraviť produkt a scénu na fotenie, ako ho správne odfotiť a následne zábery vyretušovať. Na záver ešte doplním výsledný efekt, ktorý má profesionálna produktová a reklamná fotografia z pohľadu predajcu alebo výrobcu – čiže biznisu. 

Produkt

Keď sa povie „švajčiarske hodinky“, tak každý vie, že ide o najlepšiu kvalitu v danom segmente. Precízne spracovanie, prvotriedne materiály a kvalita, presnosť a krása tvarov. Z globálneho pohľadu tieto hodinky symbolizujú úspech a finančnú stabilitu. Z pohľadu fotografa je to však jeden z najťažších produktov na fotenie. 

Pozrime sa spolu na túto základnú fotografiu hodiniek. Poslúži nám dobre ako referencia do budúcnosti. Je to pre nás štartovací bod a ukáže nám, čo všetko musíme vylepšiť, aby sme ju dostali presne tam kam potrebujeme. Na fotografii vidíme drahý model v hodnote niekoľkých tisíc eur. Ide o veľmi prepracované hodinky v každom detaile s množstvom krásnych textúr. Veď vytvoril ich dizajnér - Rafael Simoes Miranda ktotý je aj držiteľom prestížneho dizajnérskeho ocenenia „Red Dot Design Award“.  Pri takejto prezentácii by však nikoho nepresvedčili, aby za ne utratil toľko Eur. 

Takto môže vyzerať fotografia na začiatku fotenia s množstvom chýb bez akejkoľvek retuše.

Takto môže vyzerať fotografia na začiatku fotenia s množstvom chýb bez akejkoľvek retuše.

Analýza

Zanalyzujme si preto, čo všetko musíme urobiť, aby sme hodinky dokázali adekvátne odprezentovať a vyzdvihnúť ich prednosti. Vo všeobecnosti sa na hodinkách nachádzajú rôzne textúry, ktoré je nutné správne zobraziť. Nájdete na nich remienok, chrómové/matované časti, sklíčko, ciferník, korunku a ďalšie dizajnové prvky.

V našom prípade vidím hneď niekoľko základných chýb, ktoré sa budeme snažiť pri fotení a retušovaní odstrániť. 

  • Odraz svetla na sklíčku
  • Zle nasvietená korunka
  • Zle nasvietené detaily na remienku

V tomto bode ešte ani nedokážeme jasne určiť z akého materiálu je remienok hodiniek alebo aký je povrch a textúra tela hodiniek. Keďže sú pomerne malé, je veľmi komplikované nasvietiť ich tak, aby sa jednotlivé svetlá nerušili.

Postup 

V ďalších častiach si ukážeme ako správne zobraziť najmä vlastnosti jednotlivých materiálov, z ktorých sú vyrobené, zbaviť sa odrazov na sklíčku a nežiadúcich odrazov na kovových častiach. Ukážeme si ako nastaviť svetlá, ako nastaviť ručičky, aby príliš nerušili logo a pôsobili vyvážene alebo ako nájsť ten najvhodnejší uhol na fotenie. Nakoniec fotografiu vyretušujeme a pripravíme pre marketingovú kampaň.  

Výsledok

Z fotografie, ktorá sa zobrazí v kampani musí totiž klient dostať pocit, že ide o dokonalý produkt. Z marketingového hľadiska výrobcu ide o to, aby sa cez dokonalú fotografiu transformoval pocit precízneho prevedenia a spoľahlivosti hodiniek. 

Výsledná podoba fotografie, ktorá bola použitá na hlavnej stránke internetového obchodu  TOPTIME .

Výsledná podoba fotografie, ktorá bola použitá na hlavnej stránke internetového obchodu TOPTIME.

Príkladová štúdia

Ako príklad uvediem Petra Kožára, ktorý prevádzkuje internetový obchod TOPTIME. Celý segment predaja hodiniek, ale i väčšiny iných produktov sa presúva čoraz viac na internet. Zákazník objednáva tovar podľa toho, čo vidí na monitore a tak základ úspešného predaja produktov spočíva v kvalitnom zobrazení a starostlivosti o zákazníka.

Peter je nesmierne zapálený človek do hodiniek a hlavne špičkový profesionál. Okrem svojho e-shopu prevádzkuje aj fórum hodinkomania.sk. K tomu sa rozhodol ešte vytvoriť blog, ktorý je zameraný na recenzie rôznych modelov hodiniek. Dôvod je jednoduchý. Svojím zákazníkom a milovníkom hodiniek lepšie priblíži jednotlivé produkty a sprostredkuje prvé dojmy z ich používania.

Je nesmierne dôležité, aby klient kupujúci si drahé hodinky cez internet, bol so svojou kúpou spokojný. V tomto prípade je pre klienta veľkým prínosom dozvedieť sa pred kúpou okrem základných technických parametrov aj praktické poznatky z používania a ukázať ich z rôznych pohľadov.

Preto sme sa s Petrom rozhodli zamerať hlavne na kvalitný obsah po textovej i fotografickej stránke. Po zverejnení prvého príspevku na jeho blogu a sociálnych médiách, ktorý obsahoval sériu fotografii, zaznamenal Peter zvýšený záujem o odprezentovaný model hodiniek a reakcie ľudí boli perfektné. Citujem hneď prvú z nich: "Zaujímavé, ako dokážu kvalitné fotky vzbudiť záujem o doteraz "nezaujímavú" značku. Krásne fotky,  už to mám ako pozadie na PC" 

Dokonca si toho všimol i samotný výrobca hodiniek a požiadal nás o súhlas s použitím fotografií na svojich sociálnych médiách. Celá séria fotografií zaznamenala naozaj pozitívne ohlasy u zákazníkov a nasledovala ponuka výrobcu na ďalšiu spoluprácu.

Ak Vás zaujíma, ako vznikajú takéto produktové fotografie, prečítajte si aj ďalšie diely tohto seriálu. 

Séria fotografii hodiniek DWISS EMME Black, ktoré boli uverejnené na stránke  TOPTIME .

Séria fotografii hodiniek DWISS EMME Black, ktoré boli uverejnené na stránke TOPTIME.