Komerčné fotografovanie architektúry. Čo je pri ňom dôležité?

Využitie komerčného fotografovania architektúry nájdeme v množstve príkladov. Profesionálne fotografie používajú architekti, ktorí potrebujú odprezentovať realizovaný projekt. Používajú ich aj hotely, ktoré by mali touto cestou čo najlepšie ukázať svoje priestory potencionálnym zákzaníkom. Takisto ich používajú reštaurácie, ktoré by mali ukázať svoje príjemné prostredie. Okrem toho ich s výhodou využijú aj rôzne firmy potrebujúce prezentovať svoje sídla, kancelárske priestory, priemyslelné budovy. V podstate všetci, ktorí chcú ukázať svoj úspech a to, že patria k najlepším. Príkladov je veľa.

Pre koho je vhodný profesionálny fotograf architektúry

Architektúru sme už fotili všetci. Stačí ísť na dovolenku a prinesieme si stovky fotografií budov z vonka i z vnútra. Je teda nutné osloviť na takúto prácu profesionála? Posúďte sami. Pri komerčnom fotografovaní architektúry ide v prvom rade o biznis. Čiže rast. Ak sú fotografie dobré, architekt môže získať lukratívnejšie zákazky než tie predošlé. Hotel má väčšiu šancu, že obsadí celú sezónu. Reštaurácia priláka viac zákazníkov. Ak sú fotografie zlé, u zákazníka to vytvára pocit, že aj služby sú zlé - priemerné alebo podpriemerné. Takéto fotografie nevzbudia záujem u potencionálnych klientov. Profesionálny fotograf má za roky svojho pôsobenia množstvo skúseností,  pozná triky a techniky ktoré zabezpečia klientovi žiadaný výsledok. 

Fotografovanie hotelov

Fotografia uličky blízko Pražského hradu,     v ktorej nájdete niekoľko luxusných hotelov

Fotografia uličky blízko Pražského hradu, v ktorej nájdete niekoľko luxusných hotelov

Architektúra sa často nemení a tak použitie takej fotografie je na niekoľko rokov. Niekedy to môžu byť desiatky rokov. Ako príklad uvediem fotografiu, ktorú som spravil v roku 2006. V tejto Pražskej uličke sa nachádza niekoľko luxusných hotelov. Pre prezentáciu takého hotela je dobré mať interiérové, ale aj exteriérové fotografie, aby klient videl v akom krásnom prostredí môže byť ubytovaný. Ak fotograf odvedie profesionálnu prácu, tak ďalšie fotografovanie bude nutné, až keď sa zmení interiér alebo vonkajšia fasáda. Kvalitné fotografie uverejnené v letákoch, na webstránke a sociálnych sieťach pritiahnu za toto obdobie tisícky klientov a tak splnia svoju úlohu. Investícia do profesionálnych služieb fotografa sa v takomto prípade oplatí.

 

Fotografovanie reštaurácií, prevádzok, kaviarní, obchodov

Každý rok pribúdajú  na trhu nové prevádzky, ktoré nás lákajú na príjemné raňajky, obed alebo večeru. Konkurencia je tu obrovská a tak každý hľadá možnosti, ako prilákať čo najviac zákazníkov. Ak má takáto prevádzka alebo obchod profesionálne fotografie, oveľa ľahšie môže riešiť svoju propagáciu a marketing. Veď koho by v tejto dobe prilákali k návšteve reštaurácie podpriemerné fotografie na letáku alebo web stránke? 

S príchodom digitálnych fotoaparátov sa zvýšila náročnosť aj na úpravu-postprodukciu. Najdôležitejšie je ako finálna fotografia pôsobí. Musia sa odstrániť a upraviť stovky detailov. Po niekoľkých hodinách retušovania je ale rozdiel evidentný. Na ukážke je použitá fotografia ako ju priamo zochytil fotoaparát a následne ukážka výsledného prevedenia.

Fotografia exteriéru budovy pred úpravou Fotografia exteriéru budovy po úprave

Na fotografii bolo dôležité navodiť večernú atmosféru, aby bol účinok západu slnka čo najvernejší. Farebné tóny západajúceho slnka sa museli preniesť aj do farebnosti budovy a chodníka. Okrem množstva detailov sa na tejto fotografii odstraňovalo aj napríklad nerovnomerné nastavenie osvetlenia budovy v ľavom hornom rohu.

Fotografovanie interiérov a exteriérov

Každá firma chce byť úspešná na trhu. Ak si položíme otázku – „Čo odlišuje tých úspešných od ostatných?“, tak jednou z hlavných vecí bude ich prezentácia navonok. Ak navštívite webstránku renomovaného architekta / architektov, tak vás o jeho šikovnosti jednoznačne presvedčia len a len prekrásne fotografie realizácií. Žiaden text, žiadna počítačová vizualizácia nedokáže tak pritiahnuť a presvedčiť klienta než čaro krásnych fotografií.