Cenník - reklamná a produktová fotografia

Jedným z najdôležitejších faktorov pre klienta je samozrejme cena. Produktová fotografia patrí medzi najťažšie obory fotografie a má svoje špecifické požiadavky na vybavenie a zručnosti, ktoré samozrejme ovplyvňujú aj jej cenu. Je dôležité si ale uvedomiť, že sa jedná o investíciu do rozvoja Vášho podnikania. Ak sa rozhodnete investovať do kvalitnej prezentácie svojich produktov, tak zvyšujete svoju šancu, že Vám investícia prinesie želané výsledky.

Každý klient má individuálne požiadavky. Poďme si preto spolu prejsť, čo všetko sa podieľa na výslednej cene. 

Čo ovplyvňuje cenu fotografie?

Produkt. Materiál, z ktorého je produkt vyrobený a jeho kvalita určuje ako náročná je príprava, fotografovanie a postprodukcia (úprava/retušovanie). Napríklad zhotovenie profesionálne vyzerajúcej fotografie vodovodnej chrómovej batérie je omnoho náročnejšie ako fotografia z kolekcie topánok. Chróm sa správa ako zrkadlo, odráža celé okolie a tomu treba zamedziť. Svetlo dopadajúce na jej povrch sa odráža a vytvára na fotografii biele miesta. Preto pri nesprávnom nasvietení môže vzbudzovať dojem, že je biela a nie chrómová. Zákazník následne nedokáže presne identifikovať materiál, farbu a tvar, čo môže mať za následok jeho nedôveru vo Vaše produkty. Verné zachytenie tvaru, farby a materiálu je základným stavebným prvkom kvalitnej produktovej fotografie. 

Množstvo fotografii a produktov. Kvalitná produktová fotografia je hlavne o príprave fotografovania a jej postprodukcii (retušovaní). Čas na prípravu záleží od konkrétneho produktu a množstva. Je potrebné nájsť to správne nastavenie svetiel, pripraviť prostredie, kompozíciu a zvoliť správnu stratégiu. Bežne sa stáva, že príprava zaberie napríklad týždeň, fotografovanie jeden deň a retušovanie ďalšie dva alebo tri týždne. Za jedným dňom fotografovania sa môže skrývať niekoľkotýždňová práca.

Variabilita použitia fotografie. Odstránením pozadia pri retušovaní získava fotografia väčšiu variabilitu použitia. Ten istý produkt tak možno prezentovať na rôznych pozadiach a pre rôzne účely. Napríklad v e-shope použijete biele pozadie, v katalógu sivé a na banner zvolíte vhodnú grafiku. Náročnosť odstránenia pozadia záleží od produktu. Odstrániť pozadie z fotografie bicykla je omnoho časovo a technicky náročnejšie ako napríklad z fľaše vína. V prípade, že už máte predstavu o finálnom vzhľade a farbe pozadia, v tomto kroku viete ušetriť. 

Veľkosť a použitie fotografie. Čím je plocha, na ktorej bude fotografia prezentovaná väčšia, tým aj jej úprava trvá dlhšie. Niekoľkonásobne menej trvá úprava produktovej fotografie, ktorá bude použitá v e-shope v porovnaní s tou, ktorá sa použije v reklamnej kampani, katalógu alebo na billboarde. 

 

Otvárate nový internetový obchod alebo by ste chceli vytvoriť dokonalú vizuálnu identitu Vašej firmy? Pripravím pre Vás efektívne a spoľahlivé riešenie na mieru.

*Ceny prispôsobujem individuálne k potrebám každého zákazníka, aby čo najefektívnejšie splnili jeho zámer. Takisto sa rád porozprávam o Vašom projekte a prekonzultujem rôzne možnosti na dosiahnutie Vašich cieľov. Uveďte prosím čo najviac konkrétnych informácii a snažte sa zodpovedať na všetky hore uvedené body.

 

Časté otázky

Vzťahuje sa na fotografie licencia?

Na fotografie sa vzťahuje autorský zákonník. Vo všeobecnosti to znamená, že ak nie sú upravené licenčné podmienky, tak fotograf Vám predáva fotografie len na špecifické použitie (napríklad len na tlač katalógu). Chápem klientov, že takéto podmienky sú veľakrát obmedzujúce pri bežnom používaní a rýchlo sa meniacom trhu s predajom produktov. Snažím sa klientom život zjednodušovať, preto poskytujem klientom fotografie podľa ich špecifikácie na akýkoľvek účel (e-shop, katalógy, inzercia a iné) bez časového obmedzenia.

Je dôležitejšia dobrá web stránka alebo dobrá produktová fotografia?

Pri predaji cez internet klienti vynakladajú nemalé finančné prostriedky za tvorbu webových stránok. Ceny za takéto webstránky sa rátajú na stovky a väčšinou po dokončení sú to tisícky Eur. Zámerom je vytvoriť dôveryhodné stránky, s dobrou orientáciou, pekným dizajnom a presnými informáciami umožňujúcimi bezproblémové zakúpenie tovaru. Následne, aby sa ušetrili ďalšie prostriedky, klient si fotografuje produkty sám alebo volí najlacnejšiu možnú ponuku od fotografov. Pre rozbehnutie biznisu je to ale veľmi riskantné riešenie. Cieľom je nájsť rovnováhu, tak aby boli zachované všetky technické a estetické parametre stránky a zároveň produkty na fotografií „žiarili“. Pri projektoch radím klientom rozdeliť si svoje finančné prostriedky na tvorbu webstránky a kvalitnú produktovú fotografiu. Oboje sú dôležité pre predaj.

Nechajte sa inšpirovať úspešným prevádzkovateľom internetového obchodu Petrom Kožárom z TOPTIME www.toptime.sk

"K pánovi Svítkovi som sa dostal v podstate náhodou, keď som na internete vyhľadával výraz „ ako urobiť produktovú fotografiu“. Dovtedy som si hodinky fotil sám, čo ma stálo množstvo času a úsilia vo viere, že to urobím najlepšie ako viem. Teraz už viem, že to aj tak bola len strata času. Keď má fotografia skutočne zaujať, a splniť tak svoj účel (teda zvýšený predaj), musí ju urobiť profesionál s dlhoročnými skúsenosťami.

Keď som pána Svítka oslovil, vysvetlil mi ako taká produktová fotografia vzniká, koľko času venuje jej príprave, aranžovaniu, nasvecovaniu a v neposlednom rade niekoľkohodinovému retušovaniu na počítači. Vtedy som pochopil, že takú fotografiu nikdy nedosiahnem bez dlhoročných skúseností a navyše v mojich „domácich podmienkach“. Hneď prvý set doručených fotografií od pána Svítka evidentne zdvihol záujem verejnosti o model odfotografovaných hodiniek.

To čo si na spolupráci s pánom Svítkom najviac cením a na začiatku ma to doslova zaskočilo, je že neurobí iba kvalitnú fotografiu, ale najprv sa ponorí do problematiky a potom sa svojimi cennými radami aktívne ďalej zapája aj do marketingu aby celý projekt dopadol čo najlepšie."