Fotografovanie bicyklov CTM - katalógové fotenie

Zadanie:

Cieľom značky CTM, ktorá vyrába bicykle, bolo zvýšenie predajnosti, zlepšenie propagácie pomocou profesionálnej fotografie a podporenie marketingu. Hneď na prvom stretnutí mi bolo povedané, že značka sa chce s týmito výstupmi porovnávať s najlepšími. A mysleli to skutočne vážne!

Riešenie:

Mohlo by sa zdať, že fotografovanie bicyklov ničím nevybočuje z klasického fotografovania produktov. Rozhodne to tak ale nie je. Fotograf bicyklov musí vyriešiť správne nasvietenie veľkého množstva rôznych materiálov. Najčastejšie je to  chróm, guma, polopriehľadné časti, koža, kovové časti... Rám môže byť farebný, čierny, biely s lesklou alebo matnou úpravou. Variant je nespočetne a všetky bicykle  v katalógu, či ich je sto alebo dvesto, musia vyzerať perfektne. 

Keďže ide o katalógové fotografovanie bicyklov, v prvom rade bolo nutné vytvoriť určitý koncept na svietenie, ktoré by vyhovovalo všetkým bicyklom. Rám má rôzne zaoblenia a taktiež z dôvodu rôznorodosti materiálov je nutné použiť približne 8 svetiel na dokonalé zobrazenie.

Ak sa ale značka chce porovnávať so svetovou špičkou, tak len samotné svietenie nestačí. Jedna z najťažších úloh v mojej profesionálnej kariére fotografa bola vymyslieť techniku, ktorá v postprodukcii pomôže vybrať bicykel z pozadia a nahradiť ho iným. Bicykel tak získa obrovskú variabilitu. V katalógu, na web-stránke, alebo inzercii môže byť použité vždy iné pozadie.

Celé fotografovanie bolo prepracované do detailov a v súčasnosti sa táto značka môže hrdo porovnávať s kýmkoľvek. Navyše sa CTM bicykle stali najpredávanejšou značkou na Slovenskom trhu a jej predajnosť stúpla za 4 roky viac než o 100%. S takými číslami sa len málokto môže pochváliť.

CTM-ko je krásna ukážka toho, že ak sa spojí dobrý marketing a kvalitná profesionálna fotografia, stále sa dá na trhu rásť.

 

Ukážky produktovej a lifestyle fotografie v katalógu pre značku CTM

Fotografia bicykla CTM Fotografia bicykla CTM po vymaskovaní

Fotografia bicykla pred a po vymaskovaní.