Tipy a triky pre produktové fotografie - 2. časť,

Prostredie kde sa motorky fotografujú.

Ak zvažujete fotografovať motorky, máte niekoľko možností na fotenie. Môže vzniknúť štúdiová fotografia kde máte všetko pod kontrolou, alebo zvolíte zaujímavé prostredie vhodné na odprezentovanie motorky. Samozrejme všetko má svoje výhody a nevýhody. V tomto blogu ukážem niekoľko vecí zo zákulisia fotenia mimo štúdia.

Pozadie

Pozadie môže byť rovnako dôležité ako svetlo. Správnym výberom pozadia môžete produkt zvýrazniť alebo nesprávnym od neho pozornosť odpútať.

Pri výbere pozadia zvážte nasledujúce faktory:

  • Farba pozadia - farba pozadia by mala byť neutrálna alebo by mala ladiť s farbami produktu. Prípadne sa môže zvoliť aj kontrastná možnosť.

  • Textúra pozadia - textúra pozadia môže pomôcť vytvoriť zaujímavý vizuálny pohľad.

  • Jednoduchosť pozadia - jednoduché pozadie pomôže zákazníkovi sústrediť sa na produkt.

Fotenie mimo štúdia si vyžaduje prípravu a nachystanie vecí, ktoré si bežne na fotenie neberiete. Môže to byť napríklad metla, ktorá vám vie ušetriť hodiny retušovania.

Fotenie býva veľakrát viac o prichystaní celého miesta než o samotnom fotení. Často treba upratať priestor, poprenášať veci, ktoré sú rušivé na fotografiách. Prípadne ak ide o podzemné garáže ako v tomto prípade, je nutné zabezpečiť aby vám napríklad auto nevbehlo do priestoru kde fotíte.

Farba pozadia ladí s motorkou, textúra neruší produkt ale nenútene ho dopĺňa.

Fotenie býva často realizované pod časovým tlakom. Buď si prenajímate priestor, ktorý stojí klienta peniaze, alebo vám povedia, že máte 4 hodiny na fotenie a následne musíte opustiť priestor. Pri fotení čas beží veľmi rýchlo a je nutné sledovať aby sa nespravila nejaká zásadná chyba, ktorá by skomplikovala výsledok, alebo aby retuš bola čo najefektívnejšia.

Je dobré mať so sebou niekoľko druhov handier na čistenie. Zvlášť handru na motor, pneumatiky, alebo nádrž. Handra na nádrž musí byť najčistejšia. Ak by sa napríklad použila handra od čistenia pneumatík, mohol by byť v nej malý kamienok a ten následne poškriabať lak na nádrži.

Niekedy využijete pri fotení aj vec, ktorá s fotením fakt nemá nič spoločné. Osvedčilo sa mi používanie akumulátorového ofukovača - viď. foto. Motorka má totiž obrovské množstvo záhybov, miest kde sa nedostanete ani handrou. Neodstráni to síce všetok prach, ale aj keď vám odfúkne 80% nečistôt tak to značne skráti retuš. Ofukovač najčastejšie používam keď fotím detaily, ale má dobrú silu a tak ho viete použiť aj na odfúknutie nečistôt okolo motorky. Tento výrobok odporúča 1 z 10-tich fotografov.

MARIAN SVITEK

K fotografii ma pred rokmi priviedlo cestovanie. Vtedy som ešte netušil, že sa stane nie len mojím koníčkom, ale aj mojou profesiou. Dnes sa fotografovaniu venujem už viac ako 20 rokov.

Za toto obdobie som stihol dokončiť štúdium Výtvarnej fotografie v Českej republike.

Nasledovalo presťahovanie sa do Prahy, kde som okrem navštevovania galérií, výstav, chodenia do divadla pracoval vo fotobanke a následne ako obrazový redaktor v časopise. Tu som sa naučil, čo všetko obnáša príprava časopisu. Každodenná spolupráce s redaktormi a artdirektorom pri tvorbe grafického návrhu, rozloženie obsahu až po konečné vyladenie pred tlačou mi dali dôležité skúsenosti ako má byť fotografia stvárnená a prepojená na článok.

Praha sa stala so svojim Genius loci miestom inšpirácie, avšak jedna služobná cesta zmenila môj nasledujúci život. Z redakcie som bol vyslaný na pár dní do Londýna a ten ma tak očaril, že som si povedal, že tam chcem žiť. Netrvalo dlho a už som opúšťal krásnu Prahu. Londýn ma privítal s otvorenou náručou ako väčšinu cudzincov. Moje zručnosti som si na začiatku rozšíril ako maliar (domov) a zakončil strmou kariérou umývača riadu, ktorá trvala celý jeden dlhý týždeň. Samozrejme mojim cieľom bolo pracovať aj tu v oblasti fotografie, čo sa mi podarilo. Väčšinu času som pracoval v Británii ako profesionálny retušér. Bola to fantastická možnosť vidieť a zažiť ako fungujú Londýnske fotoštúdiá. Bolo to krásne obdobie, ale aj extrémne náročné.

Ako to však už v živote býva, niekedy príde čas, keď po čaji s mliekom dostanete chuť vrátiť sa domov. Po návrate na Slovensko som pracoval v marketingovom oddelení bicyklovej značky CTM. Tu sa mi podarilo aplikovať všetky moje skúsenosti. Mal som za úlohu tvorbu propagačných materiálov (katalógy, letáky, inzercia, webové bannery…). Riešili sme novú identitu firmy, logo, webstránku, nové dizajny bicyklov… Skutočne žiadna nuda.
Pri propagácii tvorila produktová fotografia hlavnú úlohu. Spojením dobrého marketingu podporeného kvalitnou fotografiou a so správnymi obchodnými rozhodnutiami sa nám podarilo vytvoriť v priebehu niekoľkých rokov z tejto značky leadera v predaji bicyklov na Slovenskom trhu a vytvoriť pevnú pozíciu značke na zahraničných trhoch.

Nakoniec vo mne zvíťazila túžba zamerať sa na fotografiu, využiť príležitosť založiť si vlastné štúdio. Zistil som, že reklamná/produktová fotografia a fotografia architektúry ma zaujíma najviac a chcem sa jej venovať naplno. Táto oblasť ma napĺňa nielen z pohľadu tvorby fotografie, ale aj tým, že každý projekt je iný.

Či už pracujem sám, alebo som súčasťou tímu, mám rád to čo robím a teším sa z výziev, ktoré prináša každý projekt. Niekedy je nutné spraviť kvalitnú fotografiu na inzerciu, web-banner inokedy produktové video alebo katalóg. Vždy sa snažím o to, aby som sa hrdo mohol podpísať pod svoju prácu.

Ak Vás moja práca zaujala a myslíte, že by sme mohli spolupracovať, neváhajte ma kontaktovať. Rád sa s Vami porozprávam o Vašom projekte, produkte alebo službe, ktorú potrebujete propagovať cez fotografie.

Ďakujem za Váš čas.

Marián Svítek

www.mariansvitek.com
Previous
Previous

Tipy a triky pre produktové fotografie - 3. časť, kompozícia a techniky fotenia

Next
Next

Tipy a triky pre produktové fotografie - 1. časť, úvod