Tipy a triky pre produktové fotografie - 3. časť, kompozícia a techniky fotenia

Kompozícia a techniky na upriamenie pozornosti.

Kompozícia je usporiadanie jednotlivých prvkov v rámci plochy záberu. Je to jeden z faktorov, ktoré ovplyvňujú celkový dojem z fotografie. Dobrá kompozícia môže vytvoriť zaujímavú a pútavú fotografiu.

Boli obdobia kedy som väčšinu vecí komponoval do zlatého rezu. Pri produktovej fotografii má ale svoj význam aj centrálne umiestnenie produktu. Vytvára stabilitu a využitím jemnej vinetácie viete usmerňovať pohľad na produkt.

Základné pravidlá kompozície

Existuje niekoľko základných pravidiel kompozície, ktoré môžu pomôcť vytvoriť dobré fotografie.

  • Pravidlo tretín je jedným z najznámejších pravidiel kompozície. Toto pravidlo rozdeľuje obraz pomyselnými vodorovnými a zvislými čiarami na tretiny. Hlavný objekt fotografie by mal byť umiestnený na priesečníku týchto čiar alebo na jednej z týchto čiar.

  • Symetria môže vytvoriť pocit rovnováhy a harmónie vo fotografii.

  • Pohyb môže vytvoriť pocit energie a dynamiky vo fotografii. Pohyb môžete zachytiť tak, že fotografujete objekt v pohybe alebo tak, že použijete dlhú expozíciu, aby ste zachytili pohyb ako rozmazaný efekt.

  • Rámovanie môže pomôcť zdôrazniť hlavný objekt fotografie. Rámovanie môžete vytvoriť pomocou prírodných prvkov, ako sú stromy alebo pri architektúre to môžu byť stĺpy.

Kompozičné riešenie - umiestnenie motorky do 1/3 fotografie. Aby motorka nebola príliš naklonená, vložil som pod bočný stojan hokejový puk.

Na základných pravidlách kompozície sa síce dá stavať, ale veľakrát sa musia porušiť, alebo sa musia riešiť kompromisy. Môže to byť napríklad ak viete, že fotografia bude používaná vo viacerých formátoch. Môžete mať perfektnú kompozíciu na šírkový pohľad, ale klient bude publikovať fotku aj vo štvorcovom a tiež vertikálnom formáte. Nie vždy bude teda produkt perfektne kompozične vyvážený. Dôležité je nechávať si okolo produktu väčší priestor na dodatočný orez - na vytvorenie rôznych formátov.

Foto 01 - pohyb patrí k motorkám. Väčšinou sa používa princíp kedy produkt je ostrý a pozadie rozostrené. Dá sa to spraviť aj opačne a v prezentácii sa objaví určité napätie. Foto 02 -upriamenie pozornosti na produkt bude dobre fungovať aj v prípade ak ho orámujete - motorka so stĺpmi. Zbiehajúce línie strhnú pohľad priamo do stredu fotografie kde je motorka.

Iné techniky

Okrem základných pravidiel kompozície existuje mnoho ďalších techník, ktoré môžete využiť na vytvorenie zaujímavých a pútavých fotografií.

  • Použitie farieb môže vytvoriť pocit harmónie alebo kontrastu vo fotografii. Môžete použiť monochromatické farby, aby ste vytvorili pocit pokoja a harmónie, alebo môžete použiť kontrastné farby, aby ste vytvorili pocit energie a dynamiky.

  • Použitie svetla môže vytvoriť pocit atmosféry a nálady vo fotografii. Môžete použiť prirodzené svetlo, umelé svetlo alebo kombináciu oboch.

  • Použitie textúry môže dodať fotografii hĺbku a detail.

  • Použitie malej hĺbky ostrosti

Ako každý iný aspekt fotografovania, aj kompozícia si vyžaduje prax. Čím viac budete fotografovať, tým lepšie budete chápať, ako jednotlivé prvky kompozície dokážu ovplyvniť celkový dojem z fotografie.

Experimentujte s rôznymi kompozíciami a technikami. Nebojte sa experimentovať a skúšať nové veci.

Tipy na zlepšenie kompozície

  • Experimentujte s rôznymi uhlami pohľadu. Nebojte sa skúšať nové veci a nájsť to, čo vám vyhovuje.

  • Zvážte kontext fotografie. Premýšľajte o tom, čo chcete povedať svojou fotografiou a ako kompozícia môže pomôcť vyjadriť váš zámer.

  • Buďte trpezliví. Niekedy je potrebné chvíľu počkať, aby ste našli ten správny záber.

Pri produkte sa väčšinou používa dlhšie ohnisko a neskreslený pohľad. Niekedy ale schválne poruším takéto pravidlo a použijem širšie ohnisko a napríklad podhľad. Experimentovanie je súčasť tvorby.

Na tomto mieste sa mi páčil industriálny vzhľad kde je vzduchotechnika, stĺpy, žľaby na káble. Aby sa nestalo, že produkt zanikne v takom zhluku textúr, použil som malú hĺbku ostrosti. Stále pozorovateľ vníma tento priestor, ale produkt v ňom nezaniká.

Takzvaná “S” krivka sa využíva hlavne v krajinkárskej fotografii kde vedie váš pohľad cez fotografiu. Viete ju využiť aj pri fotení produktu. Tu som našiel cestičku v tvare “S” a na ňu som umiestnil motorku. Podvedome váš pohľad vedie cestička na motorku.

MARIAN SVITEK

K fotografii ma pred rokmi priviedlo cestovanie. Vtedy som ešte netušil, že sa stane nie len mojím koníčkom, ale aj mojou profesiou. Dnes sa fotografovaniu venujem už viac ako 20 rokov.

Za toto obdobie som stihol dokončiť štúdium Výtvarnej fotografie v Českej republike.

Nasledovalo presťahovanie sa do Prahy, kde som okrem navštevovania galérií, výstav, chodenia do divadla pracoval vo fotobanke a následne ako obrazový redaktor v časopise. Tu som sa naučil, čo všetko obnáša príprava časopisu. Každodenná spolupráce s redaktormi a artdirektorom pri tvorbe grafického návrhu, rozloženie obsahu až po konečné vyladenie pred tlačou mi dali dôležité skúsenosti ako má byť fotografia stvárnená a prepojená na článok.

Praha sa stala so svojim Genius loci miestom inšpirácie, avšak jedna služobná cesta zmenila môj nasledujúci život. Z redakcie som bol vyslaný na pár dní do Londýna a ten ma tak očaril, že som si povedal, že tam chcem žiť. Netrvalo dlho a už som opúšťal krásnu Prahu. Londýn ma privítal s otvorenou náručou ako väčšinu cudzincov. Moje zručnosti som si na začiatku rozšíril ako maliar (domov) a zakončil strmou kariérou umývača riadu, ktorá trvala celý jeden dlhý týždeň. Samozrejme mojim cieľom bolo pracovať aj tu v oblasti fotografie, čo sa mi podarilo. Väčšinu času som pracoval v Británii ako profesionálny retušér. Bola to fantastická možnosť vidieť a zažiť ako fungujú Londýnske fotoštúdiá. Bolo to krásne obdobie, ale aj extrémne náročné.

Ako to však už v živote býva, niekedy príde čas, keď po čaji s mliekom dostanete chuť vrátiť sa domov. Po návrate na Slovensko som pracoval v marketingovom oddelení bicyklovej značky CTM. Tu sa mi podarilo aplikovať všetky moje skúsenosti. Mal som za úlohu tvorbu propagačných materiálov (katalógy, letáky, inzercia, webové bannery…). Riešili sme novú identitu firmy, logo, webstránku, nové dizajny bicyklov… Skutočne žiadna nuda.
Pri propagácii tvorila produktová fotografia hlavnú úlohu. Spojením dobrého marketingu podporeného kvalitnou fotografiou a so správnymi obchodnými rozhodnutiami sa nám podarilo vytvoriť v priebehu niekoľkých rokov z tejto značky leadera v predaji bicyklov na Slovenskom trhu a vytvoriť pevnú pozíciu značke na zahraničných trhoch.

Nakoniec vo mne zvíťazila túžba zamerať sa na fotografiu, využiť príležitosť založiť si vlastné štúdio. Zistil som, že reklamná/produktová fotografia a fotografia architektúry ma zaujíma najviac a chcem sa jej venovať naplno. Táto oblasť ma napĺňa nielen z pohľadu tvorby fotografie, ale aj tým, že každý projekt je iný.

Či už pracujem sám, alebo som súčasťou tímu, mám rád to čo robím a teším sa z výziev, ktoré prináša každý projekt. Niekedy je nutné spraviť kvalitnú fotografiu na inzerciu, web-banner inokedy produktové video alebo katalóg. Vždy sa snažím o to, aby som sa hrdo mohol podpísať pod svoju prácu.

Ak Vás moja práca zaujala a myslíte, že by sme mohli spolupracovať, neváhajte ma kontaktovať. Rád sa s Vami porozprávam o Vašom projekte, produkte alebo službe, ktorú potrebujete propagovať cez fotografie.

Ďakujem za Váš čas.

Marián Svítek

www.mariansvitek.com
Previous
Previous

Tipy a triky pre produktové fotografie - 4. časť, keď sa veci nedejú podľa plánu

Next
Next

Tipy a triky pre produktové fotografie - 2. časť,