Realizácie a publikovanie zdarma! - 2. časť // Fotografovanie architektúry a úskalia publikovania

Ako efektívne publikovať

V predchádzajúcom článku som vysvetlil základný princíp fungovania časopisu. V tomto sa budem venovať téme - čo spraviť, aby sa architektonický projekt dostal do médií.

V prvom rade musí mať architekt/interiérový dizajnér dokončenú realizáciu. Tu si architekt alebo interiérový dizajnér môže zvoliť dve základné cesty. Prvá je, že si sám nafotí danú realizáciu a vytvorí k nej texty a postupne oslovuje redakcie časopisov a magazínov.

Druhá cesta je, že na fotografovanie projektu osloví fotografa a nájde vhodnú osobu na napísanie textu.

Vytvorenie vlastných fotografií architektúry a podkladov

Ak si architekt fotografie projektu a texty zadováži sám, nemusí za takúto službu platiť. Z určitého pohľadu je to výhoda. Nevýhoda ale je, že určitý čas sa musí stráviť s fotením, prípravou textov, komunikáciou s časopismi, úpravou fotografií, vstupujú do procesu náklady za zakúpenie/zapožičanie fototechniky.

Ak sa všetky podklady nevytvoria štandardne správne, tak nastávajú menšie ci väčšie komplikácie. Medzi tie menšie zaradím, že sa predĺži komunikácia s médiami. Je nutné napríklad doplniť informácie do podkladov. Tieto veci sa dajú vyriešiť. Nepríjemné však je, že nám to uberá čas z pracovného dňa. Tá horšia možnosť je, ak sa realizácia zverejní v menšom rozsahu, ako by sa mohla. Býva to napríklad z dôvodu, že život redakcie je neustále hľadanie riešení na vzniknuté problémy a boj s uzávierkami. Ľahko sa môže stať, že realizácia so slabšími textami a fotografiami sa “oseká” na minimum a zverejní len na dvojstrane, i keď mohla zaplniť niekoľko ďalších dvojstrán v časopise. Čím menší rozsah sa zverejní, tým získava architekt menšiu pozornosť publika. Takéto články sú zverejňované aj na menej dôležitých miestach časopisu. Vo všeobecnosti platí jednoduché pravidlo. Čím sú dodané podklady do redakcie lepšie, tým článok lepšie vyznie a môže v časopise dostať väčší priestor. Najhoršie samozrejme je, ak sa projekt odmietne. Môže sa to stať, ak sú dodané fotografie nekvalitné.
Redakcia si taktiež drží určité množstvo projektov v zálohe a tie zaradí napríklad v prípade, ak vypadne dvojstranový PR článok a je nutné zaplniť strany pred uzávierkou. Je omnoho výhodnejšie mať dobre zdokumentovanú realizáciu, s ktorou sa ráta medzi hlavné (venované jej je niekoľko dvojstránok) a nie záložné články.

Zabezpečiť si profesionálne služby

Druhou cestou je ak architekt / interiérový dizajnér osloví na fotografovanie realizácie profesionálneho fotografa. Väčšina zabehnutých architektonických a interiérových štúdii si takúto službu platí. Zo skúsenosti vedia, že je komplikované dosahovať profesionálne zobrazenie realizácie, ak si fotografie zabezpečujú sami. Taktiež tu ide o časovú náročnosť napríklad s úpravou fotografií. Poverená osoba v štúdiu (architekt) sa nevenuje ďalšiemu projektu, ale upravuje fotografie. Čiže ekonomický prínos v podobe úspory za fotografie môže byt veľmi otázny.

Architektúra je aj o biznise

Najdôležitejší pohľad je zo strany marketingu. Celé publikovanie realizácie sa robí z dôvodu propagácie architekta a získavania ďalších klientov. Musíme pochopiť, ako klient/investor myslí, čo ho zaujme, čo ho prinúti navštíviť webstránku architektov a prispôsobiť tomu svoju propagáciu. Či je to náhodný čitateľ alebo potencionálny investor, každý si tvorí rýchly úsudok na realizáciu hlavne z fotografií, ktoré vidí - páči sa mi to / nepáči sa mi to. Ak ho fotografie oslovia, zaujíma sa o realizáciu viac - začne si čítať texty, pozrie sa, kto realizáciu vytvoril, navštívi web architektov. Čím je lepšie zobrazená realizácia a texty sú k nej pútavejšie, tým viac zaujme pozornosť potencionálneho investora.

Fotografovanie architektúry | fotografovanie interiéru a exteriéru | fotograf architektúry Marián Svítek
MARIAN SVITEK

K fotografii ma pred rokmi priviedlo cestovanie. Vtedy som ešte netušil, že sa stane nie len mojím koníčkom, ale aj mojou profesiou. Dnes sa fotografovaniu venujem už viac ako 20 rokov.

Za toto obdobie som stihol dokončiť štúdium Výtvarnej fotografie v Českej republike.

Nasledovalo presťahovanie sa do Prahy, kde som okrem navštevovania galérií, výstav, chodenia do divadla pracoval vo fotobanke a následne ako obrazový redaktor v časopise. Tu som sa naučil, čo všetko obnáša príprava časopisu. Každodenná spolupráce s redaktormi a artdirektorom pri tvorbe grafického návrhu, rozloženie obsahu až po konečné vyladenie pred tlačou mi dali dôležité skúsenosti ako má byť fotografia stvárnená a prepojená na článok.

Praha sa stala so svojim Genius loci miestom inšpirácie, avšak jedna služobná cesta zmenila môj nasledujúci život. Z redakcie som bol vyslaný na pár dní do Londýna a ten ma tak očaril, že som si povedal, že tam chcem žiť. Netrvalo dlho a už som opúšťal krásnu Prahu. Londýn ma privítal s otvorenou náručou ako väčšinu cudzincov. Moje zručnosti som si na začiatku rozšíril ako maliar (domov) a zakončil strmou kariérou umývača riadu, ktorá trvala celý jeden dlhý týždeň. Samozrejme mojim cieľom bolo pracovať aj tu v oblasti fotografie, čo sa mi podarilo. Väčšinu času som pracoval v Británii ako profesionálny retušér. Bola to fantastická možnosť vidieť a zažiť ako fungujú Londýnske fotoštúdiá. Bolo to krásne obdobie, ale aj extrémne náročné.

Ako to však už v živote býva, niekedy príde čas, keď po čaji s mliekom dostanete chuť vrátiť sa domov. Po návrate na Slovensko som pracoval v marketingovom oddelení bicyklovej značky CTM. Tu sa mi podarilo aplikovať všetky moje skúsenosti. Mal som za úlohu tvorbu propagačných materiálov (katalógy, letáky, inzercia, webové bannery…). Riešili sme novú identitu firmy, logo, webstránku, nové dizajny bicyklov… Skutočne žiadna nuda.
Pri propagácii tvorila produktová fotografia hlavnú úlohu. Spojením dobrého marketingu podporeného kvalitnou fotografiou a so správnymi obchodnými rozhodnutiami sa nám podarilo vytvoriť v priebehu niekoľkých rokov z tejto značky leadera v predaji bicyklov na Slovenskom trhu a vytvoriť pevnú pozíciu značke na zahraničných trhoch.

Nakoniec vo mne zvíťazila túžba zamerať sa na fotografiu, využiť príležitosť založiť si vlastné štúdio. Zistil som, že reklamná/produktová fotografia a fotografia architektúry ma zaujíma najviac a chcem sa jej venovať naplno. Táto oblasť ma napĺňa nielen z pohľadu tvorby fotografie, ale aj tým, že každý projekt je iný.

Či už pracujem sám, alebo som súčasťou tímu, mám rád to čo robím a teším sa z výziev, ktoré prináša každý projekt. Niekedy je nutné spraviť kvalitnú fotografiu na inzerciu, web-banner inokedy produktové video alebo katalóg. Vždy sa snažím o to, aby som sa hrdo mohol podpísať pod svoju prácu.

Ak Vás moja práca zaujala a myslíte, že by sme mohli spolupracovať, neváhajte ma kontaktovať. Rád sa s Vami porozprávam o Vašom projekte, produkte alebo službe, ktorú potrebujete propagovať cez fotografie.

Ďakujem za Váš čas.

Marián Svítek

www.mariansvitek.com
Previous
Previous

Media servis pre architektov a interiérových dizajnérov

Next
Next

Architekti, publikujte zdarma! - 1. časť // Svet médií a fotografovanie architektúry